Ariş Medya - Pırlanta ve Mücevher Portalı

BURÇLAR VE TAŞLAR


GELİNLERE ÖZEL


ÜYE GİRİŞŞifremi Unuttum Üye Ol

CANIM ANNEME


ELMAS HAKKINDA


HABER ARA


Gelişmiş Arama

DİĞER SİTELERİMİZ

 
E-Ticaret:
  arispirlanta.com
  arisdiamond.com


Kurumsal Sitemiz:
  aris.com.tr

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MELEKLER KAHVESİ


ANKET

En çok kullandığınız takı hangisidir?

Tüm Anketler

VİDEO ARA


BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Kilimanjaro'nun Gizemi : Tanzanit

Ferhan Kızıler Şahin

02/Ocak/2014, 15:04

Ferhan Kızıler Şahin

Afrika’nın Tanzanya eyaletinde bulunan tanzanit, dünya üzerinde sadece bu bölgede bulunan nadir bir mücevher taşıdır. 6,5- 7 sertliğine sahip Tanzanit, epidote(zoisit)grubunun bir silikat mineraldir. Tanzanit,çok sayıda kapanım içermez ama bazı örneklerinde grafit, sülfitler ve sıvılara oldukça sık rastlanır.
Birçok kişi tanzaniti sadece mavi renkli değerli bir taş olarak bilir. Aslında tanzanitin kahverengi, pembe, sarı, mavi-yeşil tonlarda çok geniş bir renk yelpazesi vardır. Minerallerde renk, kristal yapısındaki farklı kimyasal elementlerin var olmasından ortaya çıkar.Tanzanit’teki renk oluşmasına, vanadyum ve stronsiyum gibi nadir elementler sebep olurlar. Koyu mavi tanzanit örneklerinde vanadyum oranı çok yüksektir. Soluk mavi ve açık mavi örneklerinde vanadyum ve stronsiyum oranı eşittir. Sarı örneklerinde ise stronsiyum miktarı çok yüksektir. Tanzanit güçlü trikroizm ve dikroizm sergilediği için, kristalyapısı doğrultusuna bağlı olarak dönüşümlü, mor, mavi ve yeşil tonlarında görünebilir.
Tanzanit ısıtıldığında rengini değiştirebilir. Isı işlemi sırasında yeşilimsi- sarı taşlar beyaza, kahverengi olanlar ise mavi renge dönüşür. Yıllar boyunca zoisit çok ilkel koşullarda ısıtılırdı. Taşlar kum ile doldurulmuş tüplere konulur ve mühürlenirdi. Daha sonra tüpler yaklaşık yarım saat ateşte kaldıktan sonra yavaş yavaş soğumaya bırakılırdı. Bu prosedür renk değişikliği ile ilgili çok iyi sonuçları veriyordu ancak çok sayıda kırılan taşlar ciddi ekonomik kayıplara sebep olurdu. Bugün bu işlem için sıcaklık kontrollü fırınlar kullanılıyor.Dünyanın en büyük Tanzaniti 731,81 karattır. Onu 242 karat ile Kilimanjaro Kraliçesi izler. Tanzanit, nispeten kolay kesilir ve fasetlenir. Yüzeyindeki küçük kusurlar kesim sırasında bölünme ve kırılma sorunu yaratmazlar. En iyi optik ışık yansıtmasını yaratmak ve taşın güzelliğini artırmak için en ideal kesim açıları 40 -42 derecedir. Günümüzde pazarda bulunan tanzanit taşın 90% oranı isi işlemi görmüş taşlardır. Isı işlemi görmüş mavi tanzanit madenden çıkan doğal mavi tanzanit’ten kesinlikle ayırt edilemez. Sadece bazı örneklerinde ısıtma süreci pembemsi kahverengi sülfür kapanımların oluşmasına sebep olabilir. Mavi tanzanitin özel renk tonlama skalası vardır. Bu renk skalasında ( AAA ) sınıfı en değerli renk tonu olarak kabul edilir. Ani ısı değişikliği ve aşırı sıcaklık bu taşta çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Ultrasonik takı temizleme cihazları tanzanite onarılmaz zarar verebilirler ve bu yüzden bu temizleme yöntemlerinin tanzanit için kullanması tavsiye edilmez. Tanzanit taşı içeren mücevherleri temizlemenin en iyi yolu sıvı sabun içeren ılık su ve yumuşak kıllı küçük bir fırça önerilir. Ayrıca tanzanit hidroklorik ve hidroflorik asitlerden kolayca etkilenir. Tanzanit taşının şans, servet ve başarı getireceğine inanılır. Ayrıca negatif enerjileri dönüştürme gücüne sahiptir. Çeşitli terapiler de özellikle tercih edilen bir taştır. Renk değiştirme özelliğinde dolayı zihinde sakinleşmeyi sağlayarak aydınlanmayı ve pozitif enerji yoğunluğunu arttırmayı sağlar.

Ferhan Kızıler ŞAHİN Gemolog-Lapidarist-Tasarımcı-Proje Koordinatörü

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KATALOGLARIMIZ

PRATİK BİLGİLER


BEN BİR GÖKKUŞAĞI ÇOCUĞUYUM10/Kasım/2016

GÜZEL SÖZLER

Zorluklar dostları ölçmek için en iyi tartıdır.
Plutarkos

İSTEKKART

SİYAH ELMAS


DEĞERLİ TAŞLAR

PARİ YAZARLAR

TIKLA OYNA


GALERİ

GOOGLE ÇEVİRİ

Çeviri

ZÜMRÜT


Arismedya.com © 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu
www.arispirlanta.com - www.arisdiamond.com - www.arisevlilik.com - www.aris.com.tr