Ariş Medya - Pırlanta ve Mücevher Portalı

BURÇLAR VE TAŞLAR


GELİNLERE ÖZEL


ÜYE GİRİŞŞifremi Unuttum Üye Ol

CANIM ANNEME


ELMAS HAKKINDA


HABER ARA


Gelişmiş Arama

DİĞER SİTELERİMİZ

 
E-Ticaret:
  arispirlanta.com
  arisdiamond.com


Kurumsal Sitemiz:
  aris.com.tr

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MELEKLER KAHVESİ


ANKET

En çok kullandığınız takı hangisidir?

Tüm Anketler

VİDEO ARA


BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
Hangisini seçmeli?

Hangisini seçmeli?

Tarih 12/Kasım/2015, 12:53 Editör Cihan

Elmasın farklı şekilleri arasında tercih yapmak tamamiyle estetik bakışla alakalıdır. Yüzükte kullanılacak ise; taşın montürle uyumu ve parmaklarınızın boy ve kalınlığına göre farklı kesimli taşlar önerilir.

Elmasın farklı şekilleri arasında tercih yapmak tamamiyle estetik bakışla alakalıdır. Yüzükte kullanılacak ise; taşın montürle uyumu ve parmaklarınızın boy ve kalınlığına göre farklı kesimli taşlar önerilir. İnce ve kısa parmaklar için daha yuvarlak kesimler (kalp, yuvarlak, oval) elinize yakışacakken, kalın parmaklar için uzun kesimler (damla, markiz, zümrüt) uygun olacaktır. Farklı şekilleri kullanarak yapılan çeşitlendirmeler de (ortada kalp kesim yanlarında yuvarlak kesim) pırlantanıza anlam kazandıracak ve mücevherinizi kişiselleştirecektir. Tüm bu farklı şekillere rağmen Türkiye'deki pırlanta alışverişlerinin tamamına yakının yuvarlak kesimli taşlar olduğunu da unutmamak yararlı olacaktır.

Yuvarlak Kesim

En çok tercih edilen, neredeyse tüm çeşitlendirmelerde ve tek başına kullanılabilen yegane kesimdir. Nişan ve evlilik teklifi için en uygun şekildir. Tektaş yüzüklerin tamamına yakınında 57 fasetli yuvarlak kesimli taşlar kullanılır. 57 fasetli ve 360 derecelik simetrik kesimin amacı, ışığı içerisinde toplayıp tekrar tepe noktasından yansıtmasıdır. En parlak iç ışığı sağlayan kesim olarak da bilinir.Damla Kesim

Özellikle küpe ve kolyelerde tercih edilen bu kesim tektaşlarda da kullanılabilir. Parmakları ince ve zarif gösteren damla kesiminin farklı kesimli taşlarla çeşitlendirilmesi ise zordur Gözyaşı olarakta adlandırılan damla kesim pırlanta, tek bir noktadan başlar ve yuvarlak bir şekilde son bulur. Özellikle kolye ve küpelerde kullanılan bu kesim kullanılan ürünü size has bir hale dönüştürür. İdeal damla kesim pırlanta da en boy oranı 1,33 ve 1,66 arasındadır.
Markiz Kesim

Bir uçtan diğer uca simetrik olan bu şahane kesim özellikle tektaşlarda parmaklarınızı daha uzun ve zarif gösterecek ve farklı kesimli taşlarla uyum içerisinde olacaktır.
Kalp Kesim

'Romantik kesim' olarak da bilinen kalp kesimi, aşkın ve sadakatin sembolü olarak yorumlanmıştır. Özellikle küpe ve kolyelerde kullanılan bu kesim nadir de olsa tektaşlara da uygulanır. Ayrıca diğer değerli taşlarla yapılacak çeşitlendirmeler için de oldukça uygundur. Kalp kesim pırlantaların J color ve üstü olması tercih edilir. İdeal kalp kesim pırlanta da en boy oranı 0,99 ve 1,10 arasındadır.
Üçgen Kesim

1970'lerde bulunan bu fantezi kesim 50 fasete sahiptir. Olduğundan daha büyük gözükmesiyle ünlüdür. Bu sepele hem tektaş yüzüklerde hem de diğer değerli taşlarla yapılan çeşitlendirmelerin merkez taşı olarak kullanılabilir.
Oval Kesim

Hem yuvarlak kesimin ışıltısına hem de size özel fantezi bir kesime ihtiyaç duyuyorsanız, oval kesim doğru seçim olacaktır. Tektaş yüzüklerde küçük parmakları uzun ve zarif göstermesi, diğer taşlarla yapılacak kombinezonlarda parıltısı ile mücevherinize renk katması için tercih edilmelidir. Genişlik - yükseklik oranı 1 - 1.5 olmalıdır.
Yastık Kesim

Yuvarlak ve oval kesim yerine az bulunanı tercih etmek önemliyse bu kesim sizin için isabetli olacaktır. Yan taşlarla beraber kullanılması doğru olacak bu kesim tektaş yüzükler için zayıf kalacaktır.
Zümrüt Kesim

Basamaklı kesim olarak da bilinen bu kesim çok eski zamanlardan beri bilinmekte ve uygulanmaktadır. Simetrisi ve iç ışığıyla özellikle kolyelerde kullanılabilir, yüzüklerde ise tek başına zayıf kalmaktadır. En önemli konu ise bu kesim, taşın içindeki leke ve rengi ortaya çıkardığı için, yüksek berraklık ve az renk içeren taşlar için önerilir. Zümrüt kesimdeki en ideal oran uzun olan kenarın kısa kenardan % 30-40 uzun olmasıdır.
Prenses kesim

Fantezi modeller arasında parlaklığı ve özel kesimiyle, özellikle tek taş yüzüklerde en çok tercih edilen kesimdir. Köşeli kenarlarıyla genellikle kare şeklindedir ve köşelerde biraz renk görülebilir. Yuvarlak kesimden sonra en popüler olan kesimdir. Farklı kesim şekli ve ışığı çok iyi yansıtma becerisi sayesinde özellikle tek taş yüzüklerde talep edilmektedir. Prenses kesim geleneksel bir kare formatında olmakla birlikte, bazı kesimlerde kenarlardan biri diğerine % 5-10 daha uzun olabilir.
Asscher (kare) kesim

Bu kesim zümrüt kesime benzer, kenarları dikdörtgen fasatlerle kesilir, ancak kare şeklindedir. Asscher kesimli bir model tercih edecekseniz taşın parlaklığının en üst düzeyde olması için en/boy oranının 1.0-1.05 aralığında olmasına özen göstermelisiniz.
Radiant kesim

Kare kesimin köşeleri kırpılmış gibi duran modelidir. Bu taşın etrafı baget veya yuvarlak yan taşlarla desteklenirse daha şık ve parlak duracaktır. Bu kesim için uygun olan en/boy oranı ise 1-1.10 arasındadır.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Elmas ve Pırlanta Bilgileri

Mücevheri mücevher yapan ustalık

Mücevheri mücevher yapan ustalık Bir mücevheri mücevher yapan usta ellerin ona verdiği emektir. Minicik bir taş öyle özenle işlenir, metalle öyle gü...

Her yeri pırlanta

Her yeri pırlanta Tamamı pırlanta bir yüzüğe ne dersiniz?

KATALOGLARIMIZ

PRATİK BİLGİLER


BEN BİR GÖKKUŞAĞI ÇOCUĞUYUM10/Kasım/2016

GÜZEL SÖZLER

Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar hadiseleri, küçük kafalar da kişileri konuşur.
(M. Aziz Lahbabi)

İSTEKKART

SİYAH ELMAS


DEĞERLİ TAŞLAR

PARİ YAZARLAR

TIKLA OYNA


GALERİ

GOOGLE ÇEVİRİ

Çeviri

ZÜMRÜT


Arismedya.com © 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu
www.arispirlanta.com - www.arisdiamond.com - www.arisevlilik.com - www.aris.com.tr