Ariş Medya - Pırlanta ve Mücevher Portalı

BURÇLAR VE TAŞLAR


GELİNLERE ÖZEL


ÜYE GİRİŞŞifremi Unuttum Üye Ol

CANIM ANNEME


ELMAS HAKKINDA


HABER ARA


Gelişmiş Arama

DİĞER SİTELERİMİZ

 
E-Ticaret:
  arispirlanta.com
  arisdiamond.com


Kurumsal Sitemiz:
  aris.com.tr

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MELEKLER KAHVESİ


ANKET

En çok kullandığınız takı hangisidir?

Tüm Anketler

VİDEO ARA


BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
Mücevheri mücevher yapan ustalık

Mücevheri mücevher yapan ustalık

Tarih 25/Ocak/2016, 12:10 Editör Cihan

Bir mücevheri mücevher yapan usta ellerin ona verdiği emektir. Minicik bir taş öyle özenle işlenir, metalle öyle güzel birleştirilir ki sonuçta hayranlık uyandıran bir şıklık ortaya çıkar.

Kıymetli bir mücevheri incelediğinizde, o taşları, o sizin seçmekte, saymakta güçlük çektiğiniz taşları montüre mıhlama ustaları yerleştirmiştir. Bu zor iş ne kadar ustalıkla yapılırsa takının değeri o kadar artar. Küçücük bir taş usta bir mıhlayıcının ellerinde görkemli hale gelebilir. Mıhlamanın kelime anlamı yerleştirme, çakmadır. Taşları, altın ve gümüş gibi metallere yerleştirme işine de mıhlama sanatı adı verilir. Değerli veya değersiz taşların metalin yüzeyine çeşitli yöntemlerle oturtularak süsleme tekniği olan mıhlama, mücevheri mücevher yapan sanattır. Takıya kıymetli metalden daha pahalı olan, pırlanta, yakut, zümrüt, safir gibi taşlar da mıhlanır. Mıhlama sanatını icra eden mıhlayıcı, aynı anda iki farklı amaç gözetmektedir. Birincisi; taşı yuvadan ayrılamayacak şekilde sıkıca sabitlemek ve ikincisi, taşın rengini, parlaklığını ve ışığını azami seviyeye çıkarmaktır.
Mıhlama işleminde montür ve taşın durumuna göre çok fazla teknik kullanılmaktadır. Ancak her teknikte esas olan, taşların maden tarafından sıkıştırılarak sabitlenmesidir. Mıhlama ustası, ürünün görünümüne de yön vermektedir. Mıhlamacılıktaki estetik, ürünün kalitesini artırmaktadır.

Elmasın pırlantaya dönüştürülüp ışıltı yayan bir mücevhere dönüşmesinde mıhlama büyük önem taşımaktadır.

Tırnaklı (Prong) Mıhlama
En sık kullanılan mıhlama tekniğidir. Taşın tırnaklar üzerinde açılan çentiklere oturtulup sıkıştırılarak tırnaklar arasında sabitlenmesidir. Bu mıhlama şeklinde tırnak sayısı taşın şekline ve modele bağlı olarak değişmektedir. En sık kullanılan tırnak sayısı 4 ve 6’dır.


Germe (Tension) Mıhlama
Montürün gerilme mukavemetinden faydalanılarak taşın montürün açık iki ucu arasında sıkıştırılarak sabitleme yöntemidir. Taş bu gerilim kuvveti dışında herhangi bir başka etkiye maruz kalmaz. Bu mıhlama türünün, gerilimi daha yükseltilmiş montürlerde uygulanması tercih edilir.Kanal (Channel) Mıhlama
Kanal mıhlama şekli sırataş alyansların geleneksel tercihlerindendir. Taşların ilerleyebileceği bir yol açılmak suretiyle taşlar itilerek arka arkaya dizilir daha çok tam tur ya da yarım tur alyanslarda yada tek taşların yan taşlarındaki mıhlamalarda kullanılır.
Sıvama (Bezel) Mıhlama
Taşın oturabileceği bir yuva açıldıktan sonra taş yuvaya oturtulur ve 4 üzerine maden sıvanarak taş sıkıştırılır.
Pave Mıhlama
Genellikle yüzeyin tamamının pırlanta ya da değerli taşla döşendiği bu mıhlama çeşidinde, çok küçük boy taşlarla, bir taşa 4, 5, 6 tırnak denk gelecek şekilde çalışılır. Bu özelliğiyle geniş alanların taşlanmasında sıkça kullanılan bir yöntemdir.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Elmas ve Pırlanta Bilgileri

Hangisini seçmeli?

Hangisini seçmeli? Elmasın farklı şekilleri arasında tercih yapmak tamamiyle estetik bakışla alakalıdır. Yüzükte kullanılacak ise; taş...

Her yeri pırlanta

Her yeri pırlanta Tamamı pırlanta bir yüzüğe ne dersiniz?

KATALOGLARIMIZ

PRATİK BİLGİLER


BEN BİR GÖKKUŞAĞI ÇOCUĞUYUM10/Kasım/2016

GÜZEL SÖZLER

Acı arzudan doğar.
Buda

İSTEKKART

SİYAH ELMAS


DEĞERLİ TAŞLAR

PARİ YAZARLAR

TIKLA OYNA


GALERİ

GOOGLE ÇEVİRİ

Çeviri

ZÜMRÜT


Arismedya.com © 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu
www.arispirlanta.com - www.arisdiamond.com - www.arisevlilik.com - www.aris.com.tr