Ariş Medya - Pırlanta ve Mücevher Portalı

BURÇLAR VE TAŞLAR


GELİNLERE ÖZEL


ÜYE GİRİŞŞifremi Unuttum Üye Ol

CANIM ANNEME


ELMAS HAKKINDA


HABER ARA


Gelişmiş Arama

DİĞER SİTELERİMİZ

 
E-Ticaret:
  arispirlanta.com
  arisdiamond.com


Kurumsal Sitemiz:
  aris.com.tr

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MELEKLER KAHVESİ


ANKET

En çok kullandığınız takı hangisidir?

Tüm Anketler

VİDEO ARA


BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
En romantik mücevher

En romantik mücevher

Tarih 16/Mayıs/2012, 14:59 Editör Cihan

Yüzlerce yıldır kadın ve erkeği...

Alyans… Yüzlerce yıldır kadın ve erkeği birbirine bağlayan, aşkı, dayanışmayı, bağlılığı, hayatları birleştirmeyi temsil eden mücevher. Ve insanların sevdikleri, sevildikleri sürece ömür boyu ayrılmaz parçaları olan tek aksesuar…

Alyans, Fransızca kökenli bir kelime. Alyans, sol elin dördüncü parmağına takıldığı için bu parmak “yüzük parmağı” adını almış. Eski bir Mısır inanışına göre, sol elin dördüncü parmağındaki bütün damarlar, doğrudan kalbe bağlı ve alyans kalben bağlılığı simgeliyor. Yuvarlak oluşu ise sürekliliğin ve ruhların birleşmesinin işareti. Aynı şekilde eski Romalılar da sol elin dördüncü parmağından geçen vena amoris’in (aşk damarı) doğruca kalbe gittiğine inanıyorlardı.

Eski Yunan klasik devrinde, Atina’da kökeni muhtemelen M.Ö. 6.yüzyıla dayanan “Engyesis” denilen bir nişan sözleşmesi varmış ve Engyesis’in yedinci günü düğün yapılırmış.

Hititlerde, MÖ. 1450’den itibaren nişan akdi kanunla garanti altına alınmış. Roma’da ise nişan (Sponsalia) başlangıçta evlenecek olan çiftlerin aileleri arasında yapılırmış. Germen hukukunda nişanlanma, birçok ilkel halklarda olduğu gibi kızın babasından satın alınması anlamını taşırmış.

Başparmağına yüzük takma geleneği uzun süre Meryem Ana ile özdeşleşmiş. 1600’lü yıllarda İngiliz gelinleri, bu önemli geleneğin önde gelen temsilcilerinden olmuşlar. 16. yüzyıl Yahudi düğün törenlerinde gelinin sağ işaret parmağına geniş bir yüzük takılırmış. Ancak yüzük tören sonrasında kasaya saklanmak üzere çıkarılırmış.

Fransız kadınları 11-15. yüzyıl arası alyanslarını sağ elin üçüncü veya dördüncü parmağına takarlarmış. Buradan geçen damarların kalple ilişkisi olduğuna inanılırmış.
Yunan geleneklerinde, rahip, düğünde gelinin sol el dördüncü parmağındaki yüzüğü, sağ el dördüncü parmağına takar, yüzük orada kalırmış.

Elmasın zenginliği
Yüzüğün evlilik kurumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmesinin hikayesi demir bir halkayla başlıyor. Eski Roma geleneğine göre bir kadın ve bir erkek arasındaki evlilik sözleşmesinin kurumsal bir söz niteliği taşıdığı günlerde alyans demir bir halkadan yapılıyormuş. Alyansta altının kullanılmaya başlaması MS. 2. yüzyıla dayanıyor. Elmas ile pekiştirilmesi ise 15. yüzyıla…

Elmas, Hindistan’da ilk kez bulunduğu sıralarda, güzelliğinden çok büyüsü yüzünden herkesi etkilemiş. Kaldı ki, sadece Hindistan değil, İtalyan ve Yunan medeniyetlerinde de taş olmasının dışında başkaca anlamlar taşıyormuş. Örneğin İtalyanlar elmas sayesinde zehirden korunduklarını düşünürken, hem ateşe hem çeliğe karşı eşsiz direnci olan elmasın adını Yunanca “adamos” sözcüğünden almasının nedeni eğilmez, bükülmez anlamına gelmesiymiş. Doğrusu hayat boyu sürecek bir beraberliği hangi taş bundan daha iyi temsil edebilirdi ki?

Elmasın evlilik ayinlerinde yerini alması ise 15. yüzyıla tarihleniyor. 15. yüzyıldan başlamak üzere elmas, eşsiz bir aşk sembolü olarak ilişkilerdeki özel yerini aldı. 1477'de Avustralya arşidükü Maximilian eşi Mary'ye evlenirken taktığı elmas yüzük ile sürecek bir geleneği başlattı. Ortaçağ’ın sonuna doğru kuyumcular yaratıcılıklarını kullanmaya ve yüzüklere romantizm katmaya başlıyorlar. Bu dönemde yüzük halkalarının iç tarafına gizlenmiş küçük şiirler yazılıyor. Kesim tekniklerinde ise ilk gerçek keşif yaşanıyor: Tabla kesimi. Bu kesimde piramit biçimli ham elmasın tepe noktası, elmas tozuyla düz olacak şekilde törpüleniyor. Elmasın parıltısını gün ışığına çıkaran ilk adım böyle atılıyor. 16.yüzyıl yüzüklerinin önemli özelliği de bu zaten.

Dördüncü parmağın büyüsü
17.yüzyılda nikah yüzükleri genellikle baş parmağa takılıyor. Ancak düğün töreninde dördüncü parmak kullanılıyor. Bu gelenek, yani yüzüğün dördüncü parmağa takılması Hristiyan düğün töreninde papazın “Baba… Oğul… ve Kutsal Ruh adına…” diyerek üç parmağa dokunması ve yüzüğü dördüncü parmağa takmasından kaynaklanıyor. Daha romantik bir inanışa göreyse dördüncü parmaktaki damar doğrudan aşkın yuvası olan kalbe gidiyor. Bu yüzyılın nikah yüzüklerinin genellikle tabla ya da gül kesimli olduğu gözleniyor.

18. yüzyıl zengin ve bilgili olanlar için, samanyolu gibi pırıltılı nişan ve nikah yüzüklerini de beraberinde getiriyor. Parıltı tutkusunu karşılamak için kesim teknikleri yeniden geliştiriliyor ve gül kesimleri yuvarlak pırlanta kesimli elmaslar izliyor. 1760 yılından itibaren yüzüklerin mutlaşarak parmakta leke bırakmasını engellemek için alt kısımları altınla kaplanmaya başlanıyor. 1770’lerden itibaren damla ve gül kesimli elmasların içine, “hatıra”, “dostluk”, “aşk” gibi ithaflar yazılmaya başlanıyor. İkiz yüzük ilkesinin bir uzantısı da her bir harfin ayrı bir halkaya bağlandığı ve birleştiklerinde bir tek yüzük oluşturdukları model.

19.yüzyıla gelindiğinde kadın, mahçup ve kutsal bir varlık gibi saygı görürken, aynı zamanda kırılgan bir biblo konumuna getiriliyor. Mücevher ise, onların bu idealize edilmiş statüsüyle örtüşüyor. Sevimli, kadınsı, duygusal… Önceki yüzyıldan gelen aşk, kalp, taç, çiçek simgeleri kadınları yalnız bırakmıyor. Hatıra yüzükleri de bu kuralı bozmuyor.

Elmasa talep giderek artıyor. 1870 yılında Afrika kıtasında elmas madenlerinin keşfedilmesiyle arz, talebi yakalamayı başarıyor. Statü simgesi olan elmas, bir anda daha geniş halk kesimleri tarafından alınabilir hale geliyor. Giderek daha çok sayıda genç çift, nikah yüzüğü olarak tek taşlı veya birkaç küçük taşla bezenmiş elmas yüzükleri tercih etmeye başlıyor. Ünlü New York’lu kuyumcu Tiffany, düz halka ile açık montör türü bu yüzyılda keşfediyor. Burada taş 6 adet küçük platin tırnak ile tutturuluyor. Böylece kesime, renge ve berraklığa yeni bir bakış açısıyla daha çok önem kazandırılıyor.

Mücevherde moda rüzgarları hangi yöne eserse essin, pırlanta nişan yüzüğü 21. yüzyıl gelini için de en çok arzulanan aşk işareti olmaya devam ediyor. Şimdilerde ise değerli taşların sihirli güçlerine kuşkuyla bakılsa da, bütün taşların en büyüğü ve güzeli olan pırlanta, pırıltılı kalıcılığıyla her zaman, birbirine aşık iki insanın birlikteliğinin en yüce simgesi olacak.

Klasik nişan yüzüğü denince akla yüz yılı aşkın süredir var olan, altı tırnaklı montüre yerleştirilmiş tek taş pırlanta geliyor. Avrupalı elitler 1700’lerin başında nişanlılarına pırlanta evlilik yüzükleri vermeye başlamıştı ama bu yüzüğün asıl hikayesi 1886’da Charles Lewis Tiffany’nin ikonik bir tek taş yüzük tasarlamasıyla başladı.

Yüzük yoluyla mesajlaşma
Nişan ve evlilik yüzüklerinin içine duygusal bir mesaj yazılması geleneği Ortaçağ'da başladı. Ancak o dönemlerde yüzüklerin içine sadece isim, tarih, gizli sevgi sözcükleri ve şiirler de kazınırdı. Örneğin, VIII. Henry 16. yüzyılda Cleves'li Anne'e taktığı yüzüğün içine, "Tanrı beni sana iyi bakmak için göndersin" cümlesini yazdırmıştı.Gelenek sürdü, yaygınlaştı. Öyle ki 1. Elizabeth'in tahtta olduğu dönemlerde elmas yüzüklere "karalama yüzükleri" adı verildi. Bunun nedeni, aşıkların mesajlarını pencere camlarına elmas yüzüklerle karalayarak birbirlerine iletmeleriydi. Ve hatta 1. Elizabeth'in de bu yolla Sir Walter Raleigh ile mesajlaştığı söylenirdi.

En çok tercih edilen yüzük içi yazıları arasında baş harfler, isimler, tarihler ve şiir satırları yer alıyor. Tüm bunlar, Kral VIII. Edward’ın karısı Wallis Simpson’a verdiği yüzükteki mesajın yanında masum kalıyor. Kral, mesajında, “Artık birbirimize aitiz 27x36” yazıyor. 27x36, 27 Ekim 1936’yı simgeliyor. Yani Simpson’ın kocasından boşanmak için açtığı davanın başladığı tarih. 18. yüzyılda İrlanda’da evlilik yüzüklerinin içine çiftin isimleri tersten iç içe geçmiş şekilde yazılırmış: George + Sophia = GaEiOhRpGoE
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Mücevher

Alyans nasıl olmalı?

Alyans nasıl olmalı? Mutluluğunuzun anlamlı halkaları alyanslarınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz...

Başka olur kraliyet düğünleri…

Başka olur kraliyet düğünleri… Kraliyet mensuplarının evlilik törenleri geleneksel seramonileri, her ince detayı düşünülmüş organizasyonları ve se...

KATALOGLARIMIZ

PRATİK BİLGİLER


BEN BİR GÖKKUŞAĞI ÇOCUĞUYUM10/Kasım/2016

GÜZEL SÖZLER

Hiç yanlışlık yapmayan biri, hiçbir iş yapmamış demektir.
Edward J. Phels

İSTEKKART

SİYAH ELMAS


DEĞERLİ TAŞLAR

PARİ YAZARLAR

TIKLA OYNA


GALERİ

GOOGLE ÇEVİRİ

Çeviri

ZÜMRÜT


Arismedya.com © 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu
www.arispirlanta.com - www.arisdiamond.com - www.arisevlilik.com - www.aris.com.tr